top of page

Kétféle ember létezik: aki már allergiás, és aki majd csak ezután lesz az…

Frissítve: 2022. jún. 9.


allergia kép

Most a légúti avagy az inhalatív allergiákról gyűjtöttünk össze egy csokorra valót.


bee_pollen2

Gyakran előfordul, hogy éjszaka aludni sem tudsz, mert úgy érzed, nem  kapsz levegőt vagy egyfolytában köhögsz…

Ha napközben prüszkölsz, folyik az orrod esetleg könnyezik vagy viszket a szemed, nagy valószínűséggel allergiás vagy valamire. Ez lehet valamelyik növény, füvek, fák virágai, poratka.

Ez lehet csak időszakos, szezonális (tavasszal, ősszel) vagy egész évben is.

A szezonális tünetek esetében a növények pollenjei (füvek, fák virágai) és a gomba spórák okozhatják a problémát.

Modified by CombineZP

Aki a téli időszakban vagy egész évben szenved a tünetektől, akkor sokkal közelebb kell keresni az allergént. Leggyakrabban az atka okozza az éjjeli orrdugulást, nappali prüszkölést a lakásban is (esetleg takarításkor).


atka2

A köznyelvben házipor-allergiának, vagy porallergiának hívott betegség okozója valójában nem a házipor, de még nem is a háziporatka, hanem annak mikroszkopikus méretűre feltöredezett, így a levegőben szálló beszáradt széklete. Poratka ürülék az, amit belélegezve, megérintve a jellegzetes allergiás tüneteket kiváltja. A lakáson belüli allergének közül a poratka okoz leggyakrabban légúti allergiát.

Snapchat-1119348431976604038

Kutyusunk: Bianka


Háziállatok szőrére és tollára is lehet valaki allergiás, az is lehet, hogy tüsszögés mellett csalánkiütéssel reagál így kis kedvencére. Hétköznapi nyelven állati szőr- vagy éppen toll-allergiáról beszélünk, pedig nem csak maga a szőrszál, illetve a toll allergizálhat. Allergiás tüneteket válthatnak ki az állat nyálában, faggyújában, vizeletében található fehérjék, sőt a leváló hámsejtek darabjai is. Ezek az apró részecskék okozzák a legtöbb gondot. Bekerülnek a lakás levegőjébe, ülepedő porába, a bútorok huzatába, a szőnyegekbe és a drapériákba – magyarázza Dr. Balogh Katalin, a Budai Allergiaközpont allergológus főorvosa. A tünetek súlyossága inkább egyéni érzékenység, mintsem fajta kérdése. Rövid szőrű állatokat tehát inkább csak egyéni szimpátia, esetleg a takarítás praktikussága miatt válasszunk, s ne annak reményében, hogy ilyen módon elkerülhetjük majd a tünetek megjelenését.

Forrás és bővebben itt.

A légúti allergia általános tünetei:


Allergiás rhinitist :


orrnyálkahártya gyulladás: az orrviszketés, vízszerű, színtelen orrfolyás, orrdugulás, gyakori prüszkölés,


szem viszketése, gyulladása és könnyezése jellemzi


Allergiás asztma:a légúti allergia érinti az egész hörgőrendszert, gyakori köhécselés, köhögés átmehet asztmás köhögésbe, ami pár perctől akár hosszabb ideig is eltarthat. A kilégzés nehezített, gyakran szabad füllel is hallható a sípoló légzés lép fel. Súlyosabb esetben a belégzés is nehezített lesz, a beteg nehezen beszél. Gyógyszeres kezelés ebben az állapotban nagyon fontos a későbbi súlyos állapot elkerülése végett.

A szénanátha kialakulásában környezeti- és öröklődési tényezők szerepet játszanak, de előfordulhat, hogy a munkánk során felhasznált vegyi anyagok gőzei (laboratóriumok, élelmiszer- és gyógyszeripar) vagy különböző porszemcséi (pl. pékek, cukrászok esetében liszt) esetleg az állattenyésztéssel függ össze.

A diagnózis felállításához nagy segítség a pontos kórelőzmény felvétele:

  1. tünetek mikor és milyen formában jelentkeznek

  2. otthoni körülmények: dohos, lakás, dohányfüst, por

  3. beteg foglalkozása

  4. családban előforduló allergia megléte

Anamnézis felvételét követően Prick-teszttel megbízhatóan és biztonságosan kimutatható a leggyakrabban előforduló allergének: füvek és fák pollenjei, állatszőrök, gombák spórái.

13318444_10201818518259894_1749058769_n

Prick –teszt: Az alkarra cseppentik az allergén cseppeket és úgynevezett lándzsával /tűvel minimális karcolással a bőrbe juttatják. Ez hisztamin felszabadulást okoz, ha bőrpír, hólyag jelentkezik, akkor az allergia bizonyított. A vizsgálat kb 15-20 percet vesz igénybe.

(Filctollal (fekete)pöttyökkel jelölték meg a különböző allergének helyét, sorrendjét, hogy leolvasáskor tudják, mit, hova cseppentettek. )

A vörös foltok, hólyagok méretéből tud az orvos diagnózist felállítani, hogy mire és milyen mértékben allergiás a beteg.

A légúti allergiák esetében is legjobb lenne, ha tüneteket okozó allergént kerülni tudnánk, de ha ez nem megoldható, akkor kezdjük el szedni az orvos által felírt gyógyszereket ( orrspray, tabletta, szemcsepp, hörgőtágító- és/ vagy gyulladáscsökkentő spray, inhalátor).

Ezek mellett hasznosak lehetnek az alábbi praktikák is:

  1. Mindig figyeljük a pollen előrejelzést. Allergiás időszakban gyógyszereink mindig elérhető legyen számunkra. Nagyon fontos a gyógyszerek időben történő alkalmazása az orvosunk utasítása szerint.

  2. Magas pollenkoncentráció esetén lehetőség szerint kevesebbet legyünk a szabad levegőn a kertészkedést, fűnyírást bízzuk másra. Naponta többszöri öblítést érdemes végezni, hogy a szemünkből és orrüregünkből kimossuk az allergéneket.

  3. Mindennapos teljes ruhacsere, hajmosás, csukott ablak melletti alvás, légszűrő használata jelentősen segíti az allergiás élet mindennapjait. Szellőztetést késő este vagy kora hajnalban végezzünk. Autóban nyitott ablak helyett a légkondicionálót használjunk. A ruhákat ne teregessük ki a szabadban, nehogy rátapadjanak a pollenek.

  4. Háziporatka esetén: minél kevesebb textillel (szőnyeg, falvédő, függöny, párna) díszítsük lakásunkat. 60 Celsius-fokon ajánlott mosni az ágyneműt, legalább hetente, vagy hetente 2x. A gyermek plüssállatait érdemes pár órára mélyhűtőben pihentetni az élősködök (atka) ellen.

  5. Tiszta lakásban tartózkodjunk, de lehetőség szerint a nagytakarítást ne mi végezzük, ha porallergiánk van.

  6. Állatszőr vagy toll allergia esetén tartózkodjunk az állatok simogatásától, lakásban tartásuktól. Érdemes a tollpárnát lecserélni allergiamentes változatra.

  7. Kerüljük a dohos, dohányfüstös, kipufogógázos levegőt, járjunk minél többet oxigéndús tájakon, ha pénztárcánk engedi érdemes a legkritikusabb időszakban sós tenger mellé nyaralni menni.

  8. Só barlang/szoba látogatása, sós vízzel gargalizálás, öblögetés (orr és garat is ) használata is sokat tud javítani állapotunkon.

  9. Érdemes megfontolni, hogy minél többet pihenjünk, hiszen bizonyított, hogy a stresszes élethelyzetben levő szervezet is sokkal hevesebben reagál a különböző allergénekre. Így érdemes ezeket a helyzeteket kerülni.

  10. Dohányzás felerősítheti az allergiás reakciót, így ezért is érdemes e káros szenvedélytől megszabadulni.

pollennaptar

Az allergiát meggyógyítani nem lehet, de tünetmentességre kell törekedni, amiben a korszerű kezelési eljárások segítségünkre lehetnek, hogy teljes, aktív életmódot élhessünk. Aki csak egy-két dologra allergiás érdemes lehet az orvosával az immunterápia lehetőségről beszélni.

keresztallergia

A keresztallergiákat is javasolt kerülni: Az allergiás időszakban a szervezet a hasonló összetételű élelmiszerre is heves reakcióba kezdhet, miközben arra a bizonyos élelmiszerre nem is allergiás, csak ebben az időszakban okoz gondot. Nem is kicsit, hiszen gyakran okoz ödémás-vizenyős dagadást, nyelv-szájviszketést pl. a dinnye fogyasztása parlagfű allergiánál.

Keresztallergia Többen megfigyelhették már, hogy allergiás panaszaik, főleg allergiás szezonban, olyankor is erősödnek, amikor nincs semmilyen jel arra, hogy az allergén-koncentráció emelkedett lenne a környezetben. Ennek hátterében sokszor a keresztallergia jelensége áll. Keresztallergia lényege A keresztallergia azt jelenti, hogy bizonyos anyagok képesek más anyagot helyettesíteni, utánozni, ami az allergiás tünetek megjelenését eredményezheti. Egyik leggyakoribb, és talán legismertebb a görögdinnye-parlagfű keresztallergia. A keresztallergia hátterében az anyagok kémiai szerkezetének hasonlósága áll. Olyan kicsi a két anyag közötti különbség, hogy sok szervezet, különösen akkor, ha már fokozottan érzékeny az egyik anyagra, nem tud különbséget tenni közöttük. A folyamat lényegét sokszor tévesen értelmezik. A légúti allergiák jellegzetes tünetei az orrdugulás, viszketés, orrfolyás, tüsszögés. Azonban aki tüsszög a görögdinnyétől, az allergiás rá, ez estben tehát nem keresztreakcióról van szó. A keresztallergiáknak ez esetben az orális allergia szindróma kialakulásában van szerepe. A parlagfű allergiások csekély százalékánál görögdinnye fogyasztása után szájüregi viszketés, ajak, nyelv, garat vizenyő, néha hasi görcsök lépnek fel. A nyírfapollen allergiásoknál jóval gyakoribb a pollen-étel keresztreakció. Jellemző keresztallergiák:

Parlagfű: görögdinnye, sárgadinnye, paradicsom , uborka

Fekete üröm: kömény, csilibors, paprika, paradicsom, sárgarépa, petrezselyem , burgonya, koriander, kapor, articsóka, kamilla, tátika, napraforgó, krizantém, kivi, ánizs, dinnye, uborka, mangó, szerecsendió, bors, mustármag, borsmenta, bazsalikom, majoránna, oregáno, zeller.

Nyírfa: mogyoró, dió, mandula, alma, cseresznye, sárgabarack, körte, szilva, meggy, őszibarack, burgonya, kivi, avokádó .

Füvek: paradicsom, rozs , búza, szója, földimogyoró , bab, borsó, szentjánoskenyér.

Földimogyoró: dió

Diófélék: búza, rozs, mák, mogyoró, szezámmag

Latex: gesztenye, banán, spenót, avokádó, citrusfélék, kivi

Az allergia gyanúja esetén érdemes orvoshoz fordulni és kivizsgáltatni magunkat, mert csak így akadályozható meg, hogy a betegség súlyosbodjon.

Comments


+36308360209

  • Facebook
  • Instagram
  • YouTube

©2022 by AllerGéniusz Egyesület.

bottom of page